- 11" Maximum Diameter
- 2.7" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 2850 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Convolutions | Single |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 4150 lbf |
| Air Inlet | 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4250 lbf @ 1 in, 4250 lbf @ 2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 6.5 LB |

