- 7.7" Maximum Diameter
- 3.8" Stroke Length
- 7.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
- Machined Aluminum Retaining End Plates
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Temperature range from -40 °F to 150 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Little space required
- No sealing required
- Maximum tilt angle of 25°
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2500 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2500 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 1350 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 450 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.800 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1350 lbf @ 3 in, 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 2.85 LB |

