- 6" Maximum Diameter
- 3" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 1.8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 1500 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 2 1/2 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1500 lbf @ 1 in, 1500 lbf @ 2 in, 500 lbf @ 3 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1200 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Style No. | YI-1B |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 520 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 520 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Weight | 1.2 LB |

