- 17 1/2" Maximum Diameter
- 3.7" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12400 lbf @ 1 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5.400 in |
| Force @ 1 in Stroke | 12400 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Convolutions | Single |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 11300 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4.400 in |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Stroke Length [Max] | 1.600 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 16.1 LB |

