- 17 1/2" Maximum Diameter
- 5.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 12200 lbf @ 3 in, 13900 lbf @ 4 in, 14900 lbf @ 1 in, 14900 lbf @ 2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Convolutions | Single |
| Force @ 2 in Stroke | 13900 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | 13900 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4.400 in |
| Force @ 3 in Stroke | 12200 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Stroke Length [Max] | 3 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 11300 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 14900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5.400 in |
| Weight | 16.1 LB |

