- 15.9" Maximum Diameter
- 6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 11600 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4800 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13500 lbf @ 1 in, 13500 lbf @ 2 in, 11500 lbf @ 3 in, 12750 lbf @ 4 in, 11500 lbf @ 6 in |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/4 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 11500 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ 2 in Stroke | 12800 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 12750 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 13500 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Weight | 16.3 LB |

