- 15.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 4 in Stroke | 11500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9300 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | 9900 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 11500 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 12650 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12650 lbf @ 1 in, 12650 lbf @ 2 in, 9900 lbf @ 3 in, 11500 lbf @ 4 in |
| Weight | 15.0 LB |

