- 15.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12650 lbf @ 1 in, 12650 lbf @ 2 in, 9900 lbf @ 3 in, 11500 lbf @ 4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 9900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9300 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 11500 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 12650 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 11500 lbf |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 15.0 LB |

