- 13.2" Maximum Diameter
- 4.6" Stroke Length
- 2.6" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
- Manufactured by Goodyear
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 7650 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| Style No. | YI-1B |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6574 lbf @ 3 in, 7650 lbf @ 2 in, 8500 lbf @ 1 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 6574 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Weight | 10.6 LB |

