- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (mm) | 71.5 |
| Filter Series | SP15/25 |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (in) | 2.42 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gasket ID (mm) | 61.5 |
| Length (in) | 5.35 |
| Efficiency Beta | 5 Micron @ Beta 1000 |
| Efficiency Beta 1000 | 6 micron |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Length (mm) | 136 |
| Gasket OD (in) | 2.81 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.81 in, 71.5 mm |
| Gasket I.D. | 2.42 in, 61.5 mm |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 742330167335 |

