- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Media Type | Cellulose |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Length (mm) | 136 |
| Moog Part No. | N/A |
| Length (in) | 5.35 |
| PTI Part No. | F4E030BCB |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Hycon Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 303 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | DMS04CN |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926543 |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Schrader Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043790 |

