- 5 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Norman Ultraporis Part No. | 503 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Media Type | Cellulose |
| Length (mm) | 169.2 |
| Moog Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | K23020 |
| Zinga Part No. | SE3 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Outer Diameter (in) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Hycon Part No. | MFE160032 |
| Pall Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| PTI Part No. | F4E050BCB |
| Vickers Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90S, P100/120 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (in) | 6.66 |
| Parker Part No. | 926541 |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 742330042397 |

