- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (in) | 10.66 |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Media Type | Wire Mesh |
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Primary Application | ZINGA LE100 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Efficiency Beta 2 | 150 MICRON |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042014 |

