- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| LHA Part No. | SPE603 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Norman Ultraporis Part No. | 603 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Moog Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Hycon Part No. | MFE1601032 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Pall Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Dmic Part No. | N/A |
| PTI Part No. | F4E070BCB |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Parker Part No. | N/A |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330041802 |

