- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Length (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Length (in) | 7.87 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Length | 7.87 in, 200 mm |
| Media Type | Synthetic |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 742330111888 |

