- SAE-20 Inlet Size
- SAE-20 Outlet Size
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
features
- Inline mounting
- Spin-on-style filter element
| Bypass Valve Setting LR (PSI) | 25 psi |
| Bypass Valve Setting LR (BAR) | 1.7 bar |
| Length (in) | 5.5 |
| Height (in) | 4.41 |
| Length | 5.5 in, 139.7 mm |
| Length (mm) | 139.7 |
| Height | 4.41 in, 112 mm |
| Max Flow GPM (Head Only) | 60 |
| Filter Series | HBK05 |
| Height (mm) | 112 |
| Family Name | HBK05 Series Engine Cylinder Head Assembly |
| Filter-to-Head Thread | 1 1/2-16 UN |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 742330017784 |

