- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Primary Application | Pall HC7500SUK8H |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (in) | 10.66 |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Efficiency Beta | 50 Micron @ Beta 1000 |
| Efficiency Beta 1000 | 50 MICRON |
| Media Type | Synthetic |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Length (mm) | 270.76 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.8 LB |
| EAN or UPC | 742330017562 |

