- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (in) | 10.66 |
| Media Type | Synthetic |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Primary Application | Pall HC7500SUS8H |
| Parker Part No. | 929445 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length (mm) | 270.7 |
| Hycon Part No. | MFE160110BN2 |
| Fairey Arlon Part No. | FA511CC10 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length | 10.66 in, 270.7 mm |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330017524 |

