- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 48 Teeth
- 5.730" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Belt Size | L |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Dia. | N/A |
| No. of Teeth | 48 |
| Bushing Type | Taperlock |
| Belt Width | 1 in |
| Outside Dia. | 5.43 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 5.73 in |
| Type | KF-1 |
| Bushing Series | 2012 |
| Bore Range [Max] | 2 in |
| Weight | 6.5 LB |
| EAN or UPC | 782475088317 |

