- 1/5" Pitch
- XL Belt Type
- 3/8" or 1/4" Belt Width
- 42 Teeth
- 2.674" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Belt Width | 0.375 in, 0.25 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Series | 1108 |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Hub Dia. | 2.37 in |
| Type | TL-1 |
| Pitch Diameter | 2.674 in |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Belt Size | XL |
| Hub Projection | 0.32 in |
| Outside Dia. | 2.654 in |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Finished Bore | N/A |
| No. of Teeth | 42 |
| Weight | 0.785 LB |
| EAN or UPC | 782475656462 |

