- 1/5" Pitch
- XL Belt Type
- 3/8" or 1/4" Belt Width
- 40 Teeth
- 2.546" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bushing Series | 1108 |
| Hub Projection | 0.32 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Belt Width | 0.375 in, 0.25 in |
| Pitch Diameter | 2.546 in |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Outside Dia. | 2.526 in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Type | TL-1 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Belt Size | XL |
| Weight | 0.65 LB |
| EAN or UPC | 782475656707 |

