- 7/8" Pitch
- XH Belt Type
- 2" Belt Width
- 40 Teeth
- 11.141" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Belt Size | XH |
| Length Through Bore | 4 in |
| Hub Projection | 1.44 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Pitch Diameter | 11.141 in |
| Hub Dia. | 8 1/2 in |
| Outside Dia. | 11.031 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Type | CF-1 |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Series | 4040 |
| Belt Width | 2 in |
| Weight | 58.59 LB |
| EAN or UPC | 782475088911 |

