- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 22 Teeth
- 2.626" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Pitch Diameter | 2.626 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Belt Size | L |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 1 in |
| Hub Projection | 0.06 in |
| Type | KF-1 |
| Bushing Series | 1108 |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Type | Taperlock |
| Length Through Bore | 0.87 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Outside Dia. | 2.596 in |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 782475575817 |

