- 5 mm Belt Pitch
- 15 mm Belt Width, 80 Teeth
- 4.968" Outside Diameter
- SDS Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 2"
applications
- Paper machinery
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Sprocket Width | N/A |
| Bushing Series | SDS |
| Bore Range [Max] | 2 in |
| Type | C1 |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Belt Pitch | 5 mm |
| Belt Width | 15 mm |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Type | QD |
| No. of Teeth | 80 |
| Pitch Diameter | 5.013 in |
| Outside Dia. | 4.968 in |
| Weight | 1.8 LB |
| EAN or UPC | 782475742868 |

