- 14 mm Belt Pitch
- 40 mm Belt Width, 72 Teeth
- 12.522" Outside Diameter
- E Bushing Required
- w/a Bore Range of 7/8" to 3 1/2"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Finished Bore | N/A |
| Outside Dia. | 12.522 in |
| Bore Range [Max] | 3.5 in |
| Belt Pitch | 14 mm |
| Pitch Diameter | 12.632 in |
| Sprocket Width | N/A |
| Bushing Type | QD |
| Type | D2F |
| No. of Teeth | 72 |
| Belt Width | 40 mm |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Series | E |
| Weight | 39.62 LB |
| EAN or UPC | 782475265039 |

