- 5 mm Belt Pitch
- 25 mm Belt Width, 64 Teeth
- 3.965" Outside Diameter
- SH Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 1 5/8"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Series | SH |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 4.01 in |
| No. of Teeth | 64 |
| Bushing Type | QD |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Outside Dia. | 3.965 in |
| Type | C1F |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Sprocket Width | N/A |
| Belt Pitch | 5 mm |
| Belt Width | 25 mm |
| Weight | 2.3 LB |
| EAN or UPC | 782475743063 |

