- 8 mm Belt Pitch
- 85 mm Belt Width, 56 Teeth
- 5.560" Outside Diameter
- SK Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 2 5/8"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Range [Max] | 2.625 in |
| Belt Pitch | 8 mm |
| Pitch Diameter | 5.614 in |
| Outside Dia. | 5.56 in |
| Sprocket Width | N/A |
| Bushing Type | QD |
| Bushing Series | SK |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Belt Width | 85 mm |
| Finished Bore | N/A |
| No. of Teeth | 56 |
| Type | A1F |
| Weight | 10.48 LB |
| EAN or UPC | 782475264315 |

