- 14 mm Belt Pitch
- 115 mm Belt Width, 34 Teeth
- 5.858" Outside Diameter
- SK Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 2 5/8"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Outside Dia. | 5.858 in |
| No. of Teeth | 34 |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Belt Pitch | 14 mm |
| Type | A1F |
| Belt Width | 115 mm |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 2.625 in |
| Pitch Diameter | 5.965 in |
| Sprocket Width | N/A |
| Bushing Type | QD |
| Bushing Series | SK |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Weight | 18.96 LB |
| EAN or UPC | 782475265770 |

