- D Cross Section
- 5 Ribs
- 125" Outside Length
- Non-Cogged
- 7 3/16" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Ribs | 5 |
| Cross Section Height | 3/4 in |
| Belt Cross Section Style | D |
| Material | Neoprene |
| Cross Section Width | 7 3/16 in |
| Belt Match | 5 |
| Belt Size | D |
| Outside Length | 125 in |
| Datum Length | 123.3 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Approximate Inside Length | 120 in |
| Weight | 24.14 LB |
| EAN or UPC | 782475065431 |

