- C Cross Section
- 5 Ribs
- 116" Outside Length
- Non-Cogged
- 5" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- More tolerant of shock loads
- Cable cord envelope construction
- Cool running and flexible
- Strong tensile cords minimize stretch
- Static conducting and heat- and oil-resistant
| Material | Neoprene |
| Belt Cross Section Style | C |
| Belt Size | C |
| No. of Ribs | 5 |
| Belt Match | 5 |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Cross Section Height | 17/32 in |
| Outside Length | 116 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Cross Section Width | 5 in |
| Approximate Inside Length | 112 in |
| Datum Length | 114.9 in |
| Weight | 14.6 LB |
| EAN or UPC | 782475064540 |

