- B Cross Section
- 5 Ribs
- 60" Outside Length
- Non-Cogged
- 3.650" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
- More tolerant of shock loads
- Static conducting and heat- and oil-resistant
| Belt Size | B |
| No. of Ribs | 5 |
| Approximate Inside Length | 57 in |
| Cross Section Width | 3.65 in |
| Belt Cross Section Style | B |
| Material | Neoprene |
| Belt Match | 5 |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Datum Length | 59.8 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Outside Length | 60 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 4.2 LB |
| EAN or UPC | 782475063475 |

