- D Cross Section
- 4 Ribs
- 485" Outside Length
- Non-Cogged
- 5 3/4" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- More tolerant of shock loads
- Strong tensile cords minimize stretch
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- Cable cord envelope construction
- Cool running and flexible
| Belt Style | Non-Cogged |
| No. of Ribs | 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Neoprene |
| Belt Cross Section Style | D |
| Cross Section Height | 3/4 in |
| Outside Length | 485 in |
| Belt Match | 4 |
| Cross Section Width | 5 3/4 in |
| Approximate Inside Length | 480 in |
| Datum Length | 480.8 in |
| Belt Size | D |
| Weight | 86.6 LB |
| EAN or UPC | 782475066063 |

