- C Cross Section
- 4 Ribs
- 148" Outside Length
- Non-Cogged
- 4" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cable cord envelope construction
- Cool running and flexible
- More tolerant of shock loads
| No. of Ribs | 4 |
| Belt Size | C |
| Outside Length | 148 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Cross Section Width | 4 in |
| Belt Match | 4 |
| Belt Cross Section Style | C |
| Cross Section Height | 17/32 in |
| Material | Neoprene |
| Inch/Metric | Inch |
| Datum Length | 146.9 in |
| Approximate Inside Length | 144 in |
| Weight | 15.0 LB |
| EAN or UPC | 782475064694 |

