- B Cross Section
- 4 Ribs
- 62" Outside Length
- Non-Cogged
- 2.920" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
| Belt Size | B |
| Belt Cross Section Style | B |
| Cross Section Width | 2.92 in |
| No. of Ribs | 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Length | 62 in |
| Material | Neoprene |
| Belt Match | 4 |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Approximate Inside Length | 59 in |
| Datum Length | 60.8 in |
| Weight | 3.48 LB |
| EAN or UPC | 782475063666 |

