- B Cross Section
- 4 Ribs
- 111" Outside Length
- Non-Cogged
- 2.920" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Cable cord envelope construction
- Cool running and flexible
- Strong tensile cords minimize stretch
| Belt Style | Non-Cogged |
| No. of Ribs | 4 |
| Datum Length | 109.8 in |
| Belt Match | 4 |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Belt Cross Section Style | B |
| Material | Neoprene |
| Inch/Metric | Inch |
| Belt Size | B |
| Outside Length | 111 in |
| Cross Section Width | 2.92 in |
| Approximate Inside Length | 108 in |
| Weight | 6.2 LB |
| EAN or UPC | 782475067015 |

