- C Cross Section
- 3 Ribs
- 140" Outside Length
- Non-Cogged
- 3" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Cable cord envelope construction
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cool running and flexible
| Approximate Inside Length | 136 in |
| Belt Size | C |
| Belt Cross Section Style | C |
| Belt Match | 3 |
| Inch/Metric | Inch |
| Cross Section Height | 17/32 in |
| Material | Neoprene |
| Cross Section Width | 3 in |
| Outside Length | 140 in |
| Datum Length | 138.9 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| No. of Ribs | 3 |
| Weight | 10.6 LB |
| EAN or UPC | 782475064649 |

