- B Cross Section
- 3 Ribs
- 213" Outside Length
- Non-Cogged
- 2 3/16" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- More tolerant of shock loads
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
| Outside Length | 213 in |
| Material | Neoprene |
| Belt Match | 3 |
| Inch/Metric | Inch |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Belt Cross Section Style | B |
| No. of Ribs | 3 |
| Belt Size | B |
| Datum Length | 211.8 in |
| Cross Section Width | 2 3/16 in |
| Approximate Inside Length | 210 in |
| Weight | 9.3 LB |
| EAN or UPC | 782475063802 |

