- 1/5" Pitch
- XL Belt Size
- 3/8" or 1/4" Belt Width
- 28 Teeth
- 1.783" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Bore Range [Min] | 0.25 in |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Pitch Diameter | 1.783 in |
| Hub Dia. | 1.19 in |
| Hub Projection | 0.35 in |
| Bore Range [Max] | 0.8125 in |
| Belt Width | 0.375 in, 0.25 in |
| Belt Size | XL |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | DF-1 |
| No. of Teeth | 28 |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Type | None |
| Bushing Series | N/A |
| Weight | 0.46 LB |
| EAN or UPC | 782475087815 |

