- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 26 Teeth
- 3.104" Pitch Diameter
applications
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Belt Size | L |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Outside Dia. | 3.074 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Type | DF-1 |
| Bore Range [Max] | 1.375 in |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 26 |
| Pitch Diameter | 3.104 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bushing Type | None |
| Weight | 2.07 LB |
| EAN or UPC | 782475421503 |

