- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 2" Belt Width
- 26 Teeth
- 4.138" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Range [Max] | 2.25 in |
| Belt Width | 2 in |
| Belt Size | H |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Type | DF-1 |
| Length Through Bore | 3.41 in |
| Pitch Diameter | 4.138 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| No. of Teeth | 26 |
| Outside Dia. | 4.084 in |
| Hub Dia. | 3.38 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Projection | 1.13 in |
| Bushing Type | None |
| Weight | 10.441 LB |
| EAN or UPC | 782475421497 |

