- 1/5" Pitch
- XL Belt Size
- 3/8" or 1/4" Belt Width
- 21 Teeth
- 1.337" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bushing Type | None |
| Type | DF-1 |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Pitch Diameter | 1.337 in |
| No. of Teeth | 21 |
| Hub Dia. | 0.94 in |
| Bushing Series | N/A |
| Belt Width | 0.375 in, 0.25 in |
| Bore Range [Min] | 0.25 in |
| Hub Projection | 0.35 in |
| Bore Range [Max] | 0.5625 in |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Belt Size | XL |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 782475087785 |

