- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 20 Teeth
- 2.387" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Constant speed
- Minimum backlash
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 2.387 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Max] | 0.875 in |
| Outside Dia. | 2.357 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Type | DF-1 |
| No. of Teeth | 20 |
| Belt Size | L |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bushing Series | N/A |
| Bushing Type | None |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 782475421640 |

