- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 1" Belt Width
- 20 Teeth
- 3.183" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Outside Dia. | 3.129 in |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Width | 1 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Belt Size | H |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Projection | 0.88 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Type | DF-1 |
| Pitch Diameter | 3.183 in |
| Finished Bore | N/A |
| Length Through Bore | 2.13 in |
| Weight | 3.68 LB |
| EAN or UPC | 782475422159 |

