- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 17 Teeth
- 2.029" Pitch Diameter
applications
- Compressors
- Agitators and mixers
- Pumps
- Conveyors
- Paper machinery
- Fans and blowers
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 1 in |
| Belt Width | 0.5 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Size | L |
| No. of Teeth | 17 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Type | DF-1 |
| Bushing Series | N/A |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bushing Type | None |
| Outside Dia. | 1.999 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 2.029 in |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 782475421299 |

