- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 3/4" Belt Width
- 15 Teeth
- 1.790" Pitch Diameter
applications
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
- Compressors
- Conveyors
- Agitators and mixers
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| No. of Teeth | 15 |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Width | 0.75 in |
| Hub Dia. | 1.34 in |
| Bushing Type | None |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Range [Max] | 0.875 in |
| Pitch Diameter | 1.79 in |
| Type | DF-1 |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Belt Size | L |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Outside Dia. | 1.76 in |
| Weight | 0.81 LB |
| EAN or UPC | 782475810949 |

