- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1" Belt Width
- 13 Teeth
- 1.552" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Range [Max] | 0.75 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 1 in |
| Hub Dia. | 1.13 in |
| Pitch Diameter | 1.552 in |
| Belt Size | L |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Outside Dia. | 1.522 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Min] | 0.375 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | DF-1 |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 13 |
| Bushing Type | None |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Weight | 0.72 LB |
| EAN or UPC | 782475813452 |

