- Liquid Gauge
- Stainless Steel
- Back Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| NPT Male | 1/4 in |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Pressure Range [Max] | 3000 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Type | Liquid |
| Mounting Style | Back Mount |
| Gauge Pressure Range | 0 to 3,000 psi |
| Case Material | Stainless Steel |
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| Weight | 0.54 LB |

