- Liquid Gauge
- Stainless Steel
- Back Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| Case Material | Stainless Steel |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 200 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Mounting Style | Back Mount |
| Gauge Type | Liquid |
| NPT Male | 1/4 in |
| Weight | 0.53 LB |

