- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- ABS Plastic Case
- 1/4" NPT
- 0-1,500 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Type | Liquid |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 1,500 psi |
| Case Material | ABS Plastic |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure Range [Max] | 1500 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 0.39 LB |

