- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- ABS Plastic Case
- 1/4" NPT
- 0-200 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Case Material | ABS Plastic |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 200 psi |
| Gauge Type | Liquid |
| NPT Male | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Weight | 0.39 LB |

